Mądry człowiek z góry

Chyba tak można określić w krótki sposób Józefa Tischnera. Tak, ten oto wspaniały człowiek pochodził z Podhala z którym był związany przez bardzo długi czas. Pomimo tego, że w pewnym momencie wyniósł się do Krakowa bardzo często wspominał góry, do których również odnosił się w swoich książkach. Ksiądz Józef Tischner ps. „Wawrzek Chowaniec”, „Molinista”, „Józek Szkolny”, „Jegomość Józek”, kawaler Orderu Orła Białego, święcenia kapłańskie przyjął w bazylice katedralnej na Wawelu 26 czerwca 1955 z rąk biskupa Franciszka Jopa. Przez kilka miesięcy był wikariuszem w jawiszowickiej parafii św. Marcina. Jednak władza nie zgodziła się z jego nominacją. Dlatego Tischner wrócił do nauki Warszawie na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej. Jego życie do łatwych nie należało, jednak w końcu wyszedł w swoim życiu na prostą. Jego celem była filozofia w której doskonale się odnajdywał. To on odpowiedzialny jest za stworzenie pojęcie Ja aksjologicznego. Skupiał się w nim m.in. na pojęciu wolności. Podążając tym tropem stworzył własną ścieżkę filozoficznej refleksji, którą starał się cały czas podążać. Jak nikt inny potrafił gromadzić dookoła siebie wiele osób, które z wielką przyjemnością go słuchały. Po jego śmierci pozostały nam po nim wspaniałe książki, które do dzisiaj ukazują się na rynku w nowym nakładzie.

“Kot pilnujący myszy”

Książka to zbiór artykułów, które nigdy do tej pory nigdzie nie ukazały się. W swoich tekstach Tischner prowadzi polemikę odnoszącą się chociażby do linii ideowej Radia Maryja. Ksiądz zastanawia się również nad tym jaką rolę pełni kościół w dzisiejszych czasach w Polsce? Jak tak naprawdę wygląda dzisiejsza demokracja? Czy jest ona przestrzegana? Czy też nie? Dlaczego ksiądz upomina się o żołnierzy z oddziału Józefa Kurasia „Ognia”? O czym zawzięcie dyskutuje z Jackiem Kuroniem? Jest to jedna z najlepszych książek, które pokazuje jakie sytuacje w swoim życiu musiał obserwować autor tej wspaniałej książki.

“Mądrość człowieka z gór”

W tej oto książce Tischner pokazuje swoje przywiązanie do gór. Tworzył w Krakowie, jednak bardzo często wspominał Podhale, gdzie miał przyjemność się wychować razem ze swoim bratem. Tym razem autor pokazuje, że człowiek jest bardzo mocno związany z naturą. Ma ona na nas tak silne oddziaływanie, że zawsze się do niej podporządkowujemy. Bardzo często nieświadomie, jednak tak właśnie robimy. W jaki sposób? Wysłuchajmy Tischnera, który z pewną swobodą i charakterystyczną gwarą góralską wszystko wyjaśnia nam w swojej książce. Całość czyta się bardzo przyjemnie.

School obraz autorstwa Racool_studio - www.freepik.com